عوارض برداشتن کیسه صفرا

عوارض برداشتن کیسه صفرا و آنچه که شما نمی دانید

فهرست مطالب

کبد از غدد بزرگ بدن است. این عضو در پایین قفسه سینه مایل به سمت سمت راست قرار دارد. در قسمت پایین کبد یک کیسه گلابی شکل به نام کیسه صفرا واقع شده که صفرا در آن ذخیره می‌شود. باید بدانید که صفرا یک مایع بسیار ضروری برای بدن است، اما خود صفرا و نه کیسه صفرا! در واقع نبود کیسه صفرا در بدن خلل خاصی ایجاد نمی‌کند و عوارض برداشتن کیسه صفرا تقریبا نزدیک به صفر است؛ اما گاهی بصورت نادر این امکان وجود دارد که بعد از عمل عوارضی نظیر نشت صفرا، زردی یا یرقان، عفونت و یا … به سراغ شما بیاید.

حال این سوال پیش می‌آید که چگونه با وجود اینکه برداشتن کیسه صفرا عارضه‌ای ندارد، اما فرد عمل کننده ممکن است، عوارضی همچون یرقان را تجربه کند؟ برای پاسخ به این سوال خوب است که این مقاله ما را تا انتها دنبال کنید.

کیسه صفرا چه عضوی است؟

قبل از اینکه دربار عوارض برداشتن کیسه صفرا بگوییم، خوب است بدانید که کیسه صفرا یک عضو کوچک در سیستم گوارش است که وجود آن برای حیات یک انسان ضروری نیست. به همین دلیل اگر این عضو از بدن خارج شود، گاهی نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌شود، بلکه گاهی خارج سازی این عضو بیمار شده به سلامت سایر اعضای بدن نیز کمک می‌کند. (مانندآپاندیس نیست که کاملا زائد باشد، بلکه فقط همیشه وجودش ضروری نیست.)

کیسه صفرا کجاست

مایع صفرا نقش پررنگی در هضم غذاهای چرب دارد، اما با این حال برداشتن کیسه صفرا موجب متوقف شدن فرایند هضم چربی‌ها توسط کبد نمی‌شود. پس اگر کیسه صفرا از بدن حذف گردد، مایع صفرا به جای ذخیره شدن در کیسه آن، به صورت مستقیم به دستگاه گوارش منتقل می‌شود. پس اگر به شما توصیه شده که عمل برداشت کیسه صفرا انجام دهید، نگرانش نباشید. اما باید بدانید که این عمل باید توسط افراد دارای صلاحیت انجام شود تا عارضه‌های احتمالی شما را تهدید نکند. اما گاهی با وجود خبره بودن پزشک،   فرد عمل کننده در اثر جراحی دچار مشکلاتی می‌شود.

عوارض برداشتن کیسه صفرا در شرایط خاص

به یاد داشته باشید که مشکلات زیر ممکن است بعد از برداشتن کیسه صفرا در شرایط نادر اتفاق بیفتد.

و با توجه به آنکه امروزه لاپاراسکوپی کیسه صفرا بصورت پیشرفته توسط فلوشیپ خای فوق تخصصی جراحی لاپاراسکوپی انجام می شود چندان جای نگرانی وجود ندارد. البته عوارض لاپاراسکوپی بصورت نادر ممکن است مانند هر عمل جراحی دیگری رخ دهد.

۱.آسیب مجاری صفراوی.

این امکان وجود دارد که شما به عنوان فرد عمل کننده، دچار آسیب مجاری صفراوی در حین عمل شوید. اگر این مشکل برای شما پیش آمد، باید پزشک جراح شما را به مراکزفوق تخصصی جراحی کبد ارجاع دهد.

۲.ریختن صفرا در داخل شکم و آسیب به سایر اعضای بدن

گاهی این احتمال وجود دارد که کلیپسی که در هنگام جراحی زده شده باز شود و صفرا به داخل شکم بریزد. در این حالت شما علاوه بر جراح به احتمال زیاد به یک رادیولوژیست نیز نیاز پیدا خواهید کرد تا اقدامات لازم (مثل قرار دادن درن) را برای شما انجام دهد.

۳.زردی و یا یرقان

گاهی سنگ‌های صفرا که از قبل در کیسه صفرا وجود داشتند به جلو حرکت می‌کنند و در مجاری اصلی گیر می‌کنند. این مشکل در نهایت زدی را برای فردی که عمل کرده به بار می‌آورد.

۴.خونریزی‌های در حین عمل جراحی

همان طور که گفتیم، کیسه صفرا نزدیک به کبد است. کبد به دلیل کارکردی که در بدن دارد، عضو پرخونی در بدن است. در حین عمل به دلیل نزدیکی این عضو به کیسه صفرا خونریزی‌های شدیدی ممکن است اتفاق بیافتد که جراحان خبره مثل فلوشیپ‌های فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته می‌توانند آن را مدیریت کنند.

۵.عفونت

عفونت بعد از هر عملی امکان دارد که اتفاق بیافتد. اگر شما حس کردید که دچار عفونت در این ناحیه شدید، حتما باید علائم را به پزشک خود اطلاع دهید. چرا که شاید نیاز باشد تا زخم‌ها دوباره باز شوند. البته گاهی هم عفونت آن قدر کم است که با آنتی‌بیوتیک می‌توان راحت آن را کنترل کرد.

۶.تهوع

تهوع هم از عوارض برداشتن کیسه صفرا است. اگر شما تا یک روز بعد از عمل تهوع داشتید، یک امر کاملا عادیست. اما چرا؟ چون مواد مربوط به بیهوشی معمولا تهوع زا هستند. اما اگر این تهوع طولانی‌تر شد، ممکن است که روده وارد قسمت‌های جراحی شده باشد و معضلاتی را بسازد. در این حالت هم اگر فردا با جراح خود در ارتباط باشد، می‌تواند مشکل را حل کند.

به غیر عارضه‌های فوق گاهی افراد ممکن مشکلات کوچکتری مثل سردرد و یا سرگیجه را نیز بعد عمل تجربه کنند که آن هم دلایل خاص خودش را دارد.

پیشگیری از لاغری بعد از عمل جراحی کیسه صفرا

۷-لاغری بعد از عمل کیسه صفرا

لاغری بعد از عمل کیسه صفرا یک عارضه بسیار نادر اما احتمالی است که در مقاله ای دیگر بحث و بررسی شده است. توصیه میکنیم مقاله مرتبط را بخوانید. این را به یاد داشته باشیم که قرار نیست هرکس عمل کیسه صفرا انجام داد لاغر شود.

چرا بعد از عمل برداشتن کیسه صفرا افراد سرگیجه می‌گیرند؟

بعد از جراحی کیسه صفرا دیر یا زود سرگیجه فرد عمل کننده را درگیر می‌کند. البته گرفتن سرگیجه حتمی نیست، اما تعداد افرادی که سرگیجه می‌گیرند بسیار زیاد است. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ یکی از مهمترین عواملی که این سرگیجه را منجر می‌شود، خود فرآیند جراحی است که امکان دارد تأثیراتی بر سیستم تعادلی و عصبی بدن داشته باشد. علاوه بر این، جراحی کیسه صفرا ممکن است منجر به تغییراتی در سطح هورمون،  فشار خون و تعادل الکترولیتی شود که این عوامل می‌توانند علت سرگیجه و عدم تعادل را دیر یا زود رقم بزنند.

عوامل دیگر نیز می‌تواند در سرگیجه گرفتن افراد پس از این عمل اثر گذار باشند. برای مثال تأثیرات داروهای مصرفی پس از عمل، خونریزی داخلی، استفراغ و تهوع ناشی از جراحی و حتی پریشانی روانی عواملی هستند که به سرگیجه پس از عمل برداشتن کیسه صفرا دامن می‌زنند.

 آیا از عوارض برداشتن کیسه صفرا مرگ هم هست؟

متاسفانه پاسخ فوق مثبت است. اما این احتمال بسیار بسیار بهید و نادر است. یعنی علاوه بر معضلاتی که ما در تیترهای قبل گفتیم، در شرایط وخیم بیمار حتی ممکن است، مرگ را نیز ببینید. یکی از اصلی‌ترین علل‌ها، وجود عفونت جدی است که امکان دارد در اطراف کیسه صفرا، ناحیه جراحی یا مجاری صفراوی ایجاد شود.

عفونت جدی که با برداشتن کیسه صفرا رخ می‌دهد، امکان دارد در نهایت به عفونت خون منجر ‌شود که وضعیتی بسیار خطرناک است. این وضعیت باعث اختلال در عملکرد اعضای حیاتی بدن می‌شود و متاسفانه در آخر مرگ را برای فرد عمل کننده می‌رساند.

علاوه بر مورد فوق، خونریزی خیلی زیاد پس از جراحی برداشتن کیسه صفرا ممکن است باعث کمبود عرضه خون به اعضای بدن گردد که این مورد هم در نهایت به مرگ فرد منجر می‌شود. باید به یاد داشت که بیشتر این عوامل مرگبار در صورت عدم تشخیص و درمان سریع ایجاد می‌شوند و به شدت نادر هستند.

بنابراین با توضیحات فوق می‌شود متوجه شد که اهمیت اجرای عمل برداشتن کیسه صفرا توسط تیم پزشکی ماهر با رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است تا سلامت بیمار تضمین شود.

چنانچه در شهر تهران زندگی میکنید میتوانید مقاله بهترین جراح لاپاراسکوپی کیسه صفرا در تهران را بخوانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

سخن آخر

به پایان مقاله رسیدیم، ما در این مقاله سعی کردیم که شما را با عوارض برداشتن کیسه صفرا آشنا کنیم. البته همان طور که بارها هم اشاره کردیم، این نبود کیسه صفرا نیست که معضل ایجاد می‌کند بلکه عوارضی است که فرد عمل کننده ممکن است با عمل برایش پیش بیاید.

شما هم میتوانید در فرم پایین صفحه نظرات و تجربیاتتون رو بنویسید.

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/cholecystectomy

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *