اندام ایده آل با اسلیو معده

اسلیو معده و هر آنچه باید درباره آن بدانید

فهرست مطالب

اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده (Gastric sleeve surgery) یکی از محبوب ترین جراحی های چاقی برای کاهش وزن در دنیاست. در این جراحی، بیش از ۷۰ درصد از حجم معده برش خورده و از بدن بیمار خارج می شود. معده باقی مانده، حجمی حدود ۲۵۰ سی سی داشته و در حدی است که نیاز بدن یک فرد بالغ را تامین کند. کوچک شدن معده، باعث کاهش میزان مصرف مواد غذایی و کالری اضافی به بدن خواهد شد. از طرف دیگر با خارج کردن غده های ترشح کننده هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) از بدن با معده خارج شده، اشتها و در نهایت حس گرسنگی و پرخوری بیمار کنترل می شود. برخلاف جراحی بای پس معده، میزان تغییرات انجام شده روی دستگاه گوارش در این جراحی کم بوده و مسیرغذایی روده تغییری نمی کند.

اسلیو معده

اگر می خواهید با مزایا و احیانا معایب عمل جراحی اسلیو معده آشنا شوید پیشنهاد می کنم این پادکست را گوش کنید.

اسلیو معده از نظر روش جراحی به دو نوع آندوسکوپی و لاپاراسکوپی دسته بندی می شود. در روش آندوسکوپی، پروسه جراحی بدون ایجاد برش و از طریق مجرای ورودی دستگاه گوارش (دهان )انجام می شود(البته  روش اندوسکوپی به علت عدم خروج قله معده بازگشت بالایی داشته و چندان موثر نیست). در روش دوم، ابزار لاپاراسکوپی از طریق برش های کوچکی روی شکم بیمار به بدن وارد شده و جراحی صورت می گیرد.

انواع عمل اسلیو معده

اسلیو معده همچنین با توجه به میزان حجمی از معده که از بدن خارج می شود به دو صورت تنگ و گشاد انجام می شود. در اسلیو تنگ حدود ۸۰ درصد از معده برش خورده و خارج می شود. این جراحی اغلب در افرادی با شاخص توده بدنی بین ۳۵ تا ۴۵ انجام می پذیرد. در اسلیو گشاد حدود ۷۵ درصد از حجم معده خارج می شود. این جراحی برای افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بین ۳۰ تا ۳۵ است مناسب خواهد بود. همچنین در این روش بیماران به دنبال کاهش وزن متناسب با قد خود نیستند. هرچند اختلاف این دو روش بسیار کم است، اما این اختلاف بسیار کم با نتایج فوق العاده ای در روند کاهش وزن همراه خواهد بود.

عمل اسلیو چیست؟

ویژگی های اسلیو معده در جدول پایین بصورت کامل خلاصه شده است.

ردیفویژگی های عمل اسلیو معده
۱کاهش وزن پایدار می دهد.
۲برای افراد حجیم خوار مناسب است.
۳در آقایان حتی از عمل بای پس معده نیز کاهش وزن بیشتری به همراه دارد.
۴موجب بهیود دیابت و فشار خون می گردد.
۵معمولا برای افراد با شاخص وزنی(BMI) بالای ۳۵ کاربرد دارد.البته در شرایط خاصی در بی ام آی ۳۰ تا ۳۵ هم کاربرد دارد.
۶نسبت به عمل بای پس معده کاهش وزن ملایم تر و آرام تری می دهد.
۷نسبت به عمل بای پس معده دستکاری کمتری در دستگاه گوارش انجام می شود.
۸بر خلاف برخی از انواع بای پس که امکان اندوسکوپی فوقانی در آینده و جود ندارد امکان انجام اندوسکوپی در عمل اسلیو معده در آینده مقدور است.
۹بصورت کاملا کم تهاجمی و بسته و با چند برش کوچک انجام می شود.
۱۰این عمل جراحی بسیار کم درد یا بدون درد است.

اسلیو معده برای چه کسانی مناسب است؟

افراد کاندید برای انجام عمل اسلیو با توجه به سن، سوابق پزشکی و شاخص توده بدنی (BMI) شناسایی می شوند. افرادی که به حجیم خواری کنترل نشده مبتلا بوده و قادر به کاهش وزن نیستند، کاندید مناسبی برای این جراحی خواهند بود. البته افرادی که BMI پایینی دارند باید ورزش و رژیم غذایی را برای کاهش وزن خود انتخاب کنند. جراحی چاقی تنها در افرادی که BMI>35 دارند، انجام می شود. البته افرادی با BMI>30 که مبتلا به بیماری هایی چون افزایش فشار خون، دیابت، آپنه انسدادی و غیره هستند نیز کاندید مناسبی برای انجام این جراحی هستند.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

وزن مناسب برای انجام عمل اسلیو، وابسته به قد و BMI بیمار است. هرچند به طور میانگین می توان گفت این جراحی برای افرادی که حداکثر ۵۰ کیلوگرم اضافه وزن دارند مناسب است. در اضافه وزن بالاتر از ۵۰ کیلوگرم، این جراحی به اندازه عمل بای پس در کاهش وزن قدرتمند نخواهد بود. همچنین در مواردی که اضافه وزن حداکثر ۱۰ کیلوگرم باشد، این جراحی انجام نمی شود. در مواردی که اضافه وزن بسیار بالا است، ابتدا اسلیو و سپس بعد از دو سال، بای پس انجام خواهد شد.

سن مناسب برای عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده تنها برای بیمارانی که در محدوده سنی ۱۶ تا ۷۰ سال قرار دارند، انجام می شود.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

اسلیو معده به چه کسانی توصیه می‌شود؟

انجام عمل جراحی اسلیو معده به تمام افراد حجیم خوار با BMI>35 توصیه می شود. همچنین مبتلایان به فشار خون و کلسترول خون بالا با سابقه بیماری های قلبی و سکته مغزی که دارای BMI>30 هستند نیز بهتر است این جراحی را انجام دهند. این جراحی به افرادی که به دنبال کاهش اشتها و ایجاد کمترین تغییر در دستگاه گوارش خود هستند نیز توصیه می شود.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو معده(گاسترکتومی)

اسلیو معده همانند سایر جراحی ها با مزایا و خطراتی همراه است. در ادامه به مهم ترین مزایا و معایب این جراحی اشاره ای خواهیم داشت.

مزایای اسلیو معده

مهم ترین مزایای اسلیو چیه؟ از جمله اثرات اسلیو، کاهش میزان ترشح هورمون گرلین و در نتیجه کاهش اشتها و کنترل احساس گرسنگی است. همچنین به دلیل انجام این جراحی به روش لاپاراسکوپی، با حداقل تهاجم، جای زخم و عوارض جانبی همراه است. این جراحی دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و روند کاهش وزن در آن بسیار ملایم است. درمان بیشتر بیماری های مرتبط با چاقی نیز از دیگر مزایای این جراحی به شمار می رود. همچنین میزان تغییراتی که در این جراحی به روی دستگاه گوارش بیمار انجام می شود در مقایسه با بای پس کمتر است.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

معایب اسلیو معده

معایب عمل اسلیو معده چیست؟ دائمی و بدون بازگشت بودن تغییراتی که روی دستگاه گوارش انجام می شود را شاید بتوان یکی از معایب این جراحی دانست. ریزش مو و خشکی پوست از عوارض موقت این جراحی هستند. احتمال نشتی از محل منگنه ها، عفونت زخم ها و خونریزی نیز از دیگر معایب این جراحی هستند که احتمال وقوع آن ها بسیار بسیار کم است. برخی از بیماران نیز به صورت محدود علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ و اسهال را تجربه می کنند. این جراحی ممکن است با عوارض طولانی مدتی چون انسداد روده، فتق، رفلاکس، هیپوگلیسمی، سوء تغذیه و درد نیز همراه باشد(این عوارض بسیار نادر است).

بررسی تأثیر اسلیو معده بر بدن

مهم ترین تاثیر عمل اسلیو چیه؟ اسلیو معده به کاهش میزان تری‌گلیسرید، کلسترول بد و افزایش میزان کلسترول خوب HDL کمک می کند. در نتیجه تاثیر مثبتی بر بهبود سلامت قلبی-عروقی و کنترل هیپرلیپیدمی دارد. بر اساس مطالعات انجام شده، افرادی که سابقه انجام اسلیو داشته اند، سطح چربی خون و تری گلیسرید آن ها بعد از ۶ ماه به شدت کاهش یافته است. همچنین بعد از ۱۲ ماه سطح کلسترول خوب HDL آن ها نیز افزایش یافته است. از دیگر اثرات این جراحی بر بدن می توان به درمان آپنه انسدادی، رسیدن به تناسب اندام، کاهش درد مفاصل، بهبود کبد چرب و غیره اشاره کرد.

تأثیر عمل اسلیو معده بر کیفیت زندگی بیمار

مهم ترین تغییر در زندگی بیمار به دنبال انجام اسلیو چیست؟ به دنبال کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده و رسیدن به تناسب اندام، تغییر قابل توجهی در میزان اعتماد به نفس فرد ایجاد می شود. این تغییرات، بهبود روابط اجتماعی و بهبود روابط زناشویی را نیز به همراه دارند. همچنین با بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله درد مفاصل، خستگی، مشکلات تنفسی، اختلالات خواب، اختلال در بارداری و غیره، کیفیت زندگی بیمار به طرز شگفت انگیزی افزایش خواهد یافت.

عکس های قبل و بعد از عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

اسلیو معده مجموعه ای از اعمال جراحی روی دستگاه گوارش بیمار است که در مدت زمان حداکثر یک ساعت انجام می شود. مراحل مختلف این جراحی عبارتند از:

 • بیهوشی عمومی
 • ایجاد ۵ برش بسیار کوچک روی شکم (در حد نیم الی ۱ سانتی متر)
 • متسع کردن شکم با استفاده از گاز دی اکسید کربن
 • ورود ابزار لاپاراسکوپی از جمله تروکار، دوربین و غیره
 • برش ۷۰ الی ۸۰ درصد از معده و خارج کردن آن از طریق سوراخ های کوچک ایجاد شده
 • منگنه کردن قسمت باقی مانده معده به منظور جلوگیری از نشتی
 • کنترل خونریزی در محل برش و قسمت منگنه شده
 • گاهی قرار دادن درن سیلیکونی در ناحیه جراحی برای تخلیه مایعات انباشته شده در صورت نیاز
 • انجام تست نشتی(همیشه لازم نیست)
 • اتمام جراحی، خروج ابزار لاپاراسکوپی از شکم و بخیه کردن محل برش ها

اسلیو معده فقط برای لاغری است یا جنبه ها درمانی دیگر هم دارد؟

اغلب تصور می شود که اسلیو معده تنها یک جراحی چاقی است که با هدف کاهش وزن انجام می شود. این در حالی است که این جراحی جنبه های درمانی دیگری نیز دارد. جنبه های درمانی دیگر اسلیو معده چیست؟ کمک به سلامت قلب و عروق، بهبود دیابت نوع ۲، بهبود فشار خون بالا و چربی خون، درمان آپنه خواب یا وقفه تنفسی، کاهش درد مفاصل، کاهش علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک و بهبود کبد چرب از مهم ترین جنبه های درمانی این جراحی به شمار می روند. البته این جراحی نقش مهمی در درمان ناباروری، آسم، میگرن، افسردگی، نقرس، بی اختیاری ادرار و جلوگیری از بروز انواع سرطان ها نیز دارد.

جای بخیه اسلیو معده

طول درمان اسلیو معده چقدر است؟

طول دوران نقاهت بعد از اسلیو معده به طور متوسط بین ۲ الی ۳ روز بوده و ممکن است در برخی از بیماران ممکن به ۲ الی ۳ هفته نیز برسد. بیماران بعد از گذشت جند روز قادر خواهند بود فعالیت های فیزیکی خود مانند پیاده روی را از سر گرفته و در مسیر بهبودی قرار گیرند.

طول درمان اسلیو معده چقدر است؟

فرد چند روز بعد از عمل اسلیو معده می تواند فعالیت کند؟

بیمار بلافاصله بعد از محو شدن اثرات بیهوشی اسلیو معده می تواند از تخت خارج شود و این آغاز فعالیت او بعد از جراحی خواهد بود. نشستن در لبه تخت و تکان دادن پاها در این مرحله کفایت می کند. این کار با هدف جلوگیری از بروز عوارضی چون آمبولی ریه انجام می شود. تمرینات پا باید روزی ۲ الی ۳ مرتبه تکرار شود. شدت فعالیت بیمار توسط جراح تعیین می شود، اما انجام فعالیت بدنی می تواند سرعت بهبودی او را افزایش دهد. حداقل ۱۵ دقیقه پیاده روی در طول روز به همه بیماران توصیه می شود. فعالیت فیزیکی و ورزش به بازیابی توان جسمی بیمار بعد از عمل کمک می کند. بیمار باید از انجام کارهای سنگین خودداری کند. بنابراین ممکن است بیمار به ۱۰ روز الی ۲ هفته مرخصی از محل کار خود نیاز داشته باشد.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.

میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو

میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده در بیماران مختلف متفاوت بوده و به عواملی چون سن، قد، جنسیت، وزن، سابقه بیماری و غیره وابسته است. میزان کاهش وزن بعد از این جراحی به شرح زیر است:

 • ۵۰۰ گرم در روز اول
 • ۸ کیلوگرم در دو هفته اول
 • ۲۵ تا ۳۵ درصد از اضافه وزن اولیه در ۳ ماه اول
 • ۳۵ تا ۴۰ درصد از اضافه وزن اولیه در ۶ ماه اول
 • ۵۰ تا ۶۰ درصد از اضافه وزن اولیه در یک سال اول
 • ۶۰ تا ۷۰ درصد از اضافه وزن اولیه در ۲ سال اول

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

استپ وزنی بعد از اسلیو معده وجود دارد؟

روند کاهش وزن بیمار بعد از اسلیو معده توسط متخصص تغذیه بررسی می شود. این روند متغیر بوده و ممکن است گاهی روی یک وزن ثابت بماند. در این موارد گفته می شود که بیمار دچار استپ وزنی شده است. اگر نمودار کاهش وزن در ۶ ماه اول پس از جراحی نزولی باشد، شرایط نرمال بوده و استپ وزن ندارید. اما در صورت بروز استپ وزنی باید فعالیت بدنی، مصرف آب و دفع روزانه خود را بیشتر کنید. کم کردن مصرف کالری روزانه بدون مشورت پزشک، ابتلا به یبوست، نوشیدن آب کمتر از حد تعیین شده و کم تحرکی از مهم ترین علل بروز استپ وزنی بعد از این جراحی هستند.

بعد از عمل اسلیو احتمال چاق شدن وجود دارد؟

مواردی چون درصد موفقیت جراحی و میزان پایبندی به انجام مراقبت های بعد از اسلیو معده نقش مهمی در میزان کاهش وزن بیمار دارند. از سر گرفتن عادات بد غذایی مانند ریزه خواری و افزودن مواد غذایی پر کالری مانند شکلات و شیرینی به رژیم غذایی از مهم ترین علل افزایش وزن بعد از اسلیو لاغری هستند. در صورتی که بیماران در رعایت رژیم غذایی تدوین شده توسط متخصص تغذیه سهل انگاری کنند دچار اضافه وزن مجدد خواهند شد. نداشتن تحرک و حذف فعالیت های فیزیکی نیز دلیل دیگری بر اضافه وزن مجدد بعد از این جراحی هستند.

آیا بعد از عمل اسلیو معده همه چیز می توان خورد؟

بیماران بعد از انجام اسلیو معده بعد از مدتی تمام مواد غذایی را می تواند مصرف کند. دسر ها و مواد غذایی پر شک، نوشیدنی های حاوی الکل، کافئین و گازدا، مواد غذایی و نوشیدنی های بسیار گرم و بسیار سرد و مواد غذایی با فیبر بالا و بافت بسیار سخت باید موقتاً از وعده های غذایی این بیماران حذف شوند. بیماران در روز بعد از عمل تنها می توانند چند لیوان آب به صورت جرعه جرعه مصرف کنند. در طول هفته اول و دوم نیز تنها مجاز به مصرف مایعات صاف شده هستند. در هفته سوم و چهارم می توانند پوره خواری را نیز آغاز کنند و ۶۰ گرم پروتئین را به رژیم روزانه خود بیفزایند. در هفته پنجم و ششم مصرف ۵ مرتبه غذای نرم در طول روز بلامانع است. پس از گذشت ۶ هفته، مواد غذایی مختلف که در سفره خانوار وجود دارد در حجم بسیار کم قابل استفاده خواهند بود.

عکس های قبل و بعد از عمل اسلیو معده

قبل از عمل اسلیو معده نیاز به مراقبت خاصی است؟

قبل از انجام اسلیو معده، جلسه ای توجیهی جهت مشاوره و پاسخ به تمامی پرسش های بیمار برگزار می شود. در طول این جلسه مراقبت های لازم قبل از جراحی به بیمار آموزش داده می شود. این مراقبت ها عبارتند از:

 • قطع مصرف الکل و دخانیات حداقل به مدت ۶ هفته
 • کاهش ۲ تا ۳ کیلوگرم وزن
 • عدم مصرف هرگونه ماده غذایی حداقل ۸ ساعت قبل از جراحی
 • مصرف داروهای دیابت تا ساعت ۱۲ شب قبل از عمل طبق روال
 • تهیه کپی از مدارک پزشکی لازم
 • مصرف داروی تیروئید و فشار خون ۵ صبح روز عمل اگر بیمار از قبل استفاده می کرده.
 • حضور به موقع در بیمارستان جهت پذیرش، انجام آزمایشات و بررسی‌های احتمالی لازم

چه مراقبت هایی بعد از عمل اسلیو معده نیاز است؟

مراقبت های بعد از اسلیو معده تنها شامل رعایت نکات تغذیه ای نمی شود. افرادی که تحت این جراحی قرار گرفته اند باید مراقبت هایی را جهت کاهش درد، بهبود زخم ها، افزایش قوای جسمانی و غیره یاد بگیرند. رژیم غذایی، تمرینات ورزشی، مصرف به موقع داروها و مکمل ها، شست و شوی صحیح زخم ها و رعایت کارهای ممنوعه از جمله مهم ترین نکاتی هستند که بیماران بعد از انجام این جراحی باید انجام دهند.

 • مراقبت های تغذیه ای

بعد از اسلیو معده باید از مصرف مواد غذایی جامد تا زمان بهبودی کامل خودداری گردد. مصرف حداقل ۸ لیوان آب و مایعات به منظور جلوگیری از کم آبی بدن و ابتلا به یبوست، به همه بیماران توصیه می شود. همچنین مصرف دسر های شیرین، نوشیدنی های حاوی الکل، کافئین و گازدار، مواد غذایی بسیار گرم و سرد و مواد غذایی پر فیبر کاملا ممنوع است. بهتر است درست مطابق رژیم هفته به هفته ای که توسط متخصص تغذیه برای شما تدوین می شود پیش بروید.

 • مراقبت های فیزیکی

حداقل تا یک ماه بعد از عمل اسلیو معده بیمار نباید ورزش و فعالیت سنگین مانند هل دادن و کشیدن اجسام را انجام دهد. پیاده روی باید آرام و غیر پیوسته به مدت ۱ الی ۲ ساعت در روز انجام شود. فعالیت های بدنی تا جایی که به بیمار آسیبی وارد نشود، مجاز است. میزان این فعالیت ها بسته به وضعیت بهبودی و سن بیمار توسط جراح تعیین می شود. تمرینات تنفسی و تقویت پاها در منزل نیز باید ادامه پیدا کند. بلند کردن وزنه های سبک در هفته اول ممنوع است.

 • مراقبت های پزشکی

مصرف مسکن به جز استامینوفن برای کاهش درد بعد از انجام عمل اسلیو معده ممنوع است. جای زخم ها و بخیه ها باید درست مطابق با دستورالعمل پزشک شسته و پانسمان شود. بعد از ۲۴ ساعت پانسمان را برداشته و روزانه محل بخیه ها را به کمک آب و صابون شست و شو دهید. به منظور رفع مشکلات ریوی و حلقی بیمار و از بین رفتن اثر داروهای بیهوشی، نحوه صحیح سرفه کردن و نفس عمیق کشیدن باید بعد از عمل تمرین شود. برای سرفه کردن، بهتر است یک بالش روی ناحیه شکم خود قرار دهید. برای تنفس کردن، نفس عمیق کشیده، بعد از سه ثانیه حبس، عمل بازدم را انجام دهید. در صورتی که با درن مرخص شده اید، آن را در کیسه ای تمیز قرار داده و از کشیدن آن خودداری کنید. در محل ورود آن یک گاز استریل قرار دهید و سپس آن را پانسمان کنید. بعد از پانسمان می توانید حمام کنید. این کار بهتر است هر روز یا یک روز در میان انجام شود.

عکس های قبل و بعد از عمل اسلیو معده

آیا عمل اسلیو معده باعث بهبود یا بروز برخی بیماری ها می شود؟

بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات علمی، اسلیو معده منجر به بهبود یا درمان بیش از ۴۰ نوع از بیماری های مختلف می شود. بیماری های مرتبط با چاقی به مرور بعد از این جراحی و به دنبال کاهش وزن بهبود یافته و دوز مصرفی داروهای مرتبط با آن ها نیز کاهش می یابد. دیابت نوع دو، فشار خون بالا، کلسترول بالا، تخمدان پلی کیستیک و بیماری های قلبی عروقی از این دست بیماری ها هستند. تنها ۷ درصد کاهش وزن می تواند ۱۱ سال ابتلا به بیماری دیابت را در افرادی که مستعد آن هستند به تعویق بیندازد. مشکلاتی نظیر آپنه یا وقفه تنفسی، درد مفاصل و بیماری کبد چرب نیز بعد از این جراحی بهبود می یابند.

هرچند برخی از بیماری ها با انجام اسلیو معده درمان می شوند، اما احتمال ابتلا به برخی از بیماری ها نیز ممکن است افزایش یابد. بر اساس مطالعات علمی، حدود ۱۰ الی ۳۸ درصد از بیمارانی که تحت این جراحی قرار می گیرند، ممکن است به سنگ کیسه صفرا دچار شوند. تغییرات هورمونی، تغییر در ترکیب صفرا، کاهش وزن بسیار سریع و شدید و افزایش فشار مجاری صفراوی در تشکیل سنگ کیسه صفرا نقش دارند. البته احتمال بروز این بیماری در افرادی که بای پس انجام می دهند بیشتر است. بیماری پنومونی یا سایر مشکلات تنفسی نیز از دیگر عارضه های بعد از اسلیو هستند. در این بیماری، کیسه‌های هوا در یک یا هر دو ریه به دلیل عفونت دچار التهاب می شوند. در نتیجه فرد توانایی کافی برای تنفس را از دست خواهد داد.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

چرا به اسلیو معده عمل متابولیک گفته می شود؟

اسلیو معده با نام عمل متابولیک نیز شناخته می شود. سندرم متابولیک ترکیبی از دیابت، فشار خون بالا و چاقی است. این اختلالات، تمایل به بروز یکدیگر داشته و به دنبال عدم تحرک، افزایش سن، ژنتیک و اضافه وزن به وجود می آیند. خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته، دیابت و افزایش کلسترول خون و لیپیدها (دیس لیپیدمی) در افرادی که به این سندرم مبتلا هستند بیشتر است. جراحی های چاقی از جمله اسلیو به کاهش وزن و در نتیجه درمان شرایط متابولیکی کمک می کنند. به همین دلیل با نام جراحی متابولیک نیز شناخته می شوند.

آیا برای انجام اسلیو معده کاندید مناسبی هستید؟

برای آنکه برای انجام اسلیو معده کاندید شوید باید معیارهای واجد شرایط بودن آن را داشته باشید. اگر BMI>35 دارید و به کمک ورزش و رژیم غذایی کاهش وزن نداشته اید، کاندید مناسبی برای این جراحی هستید. همچنین اگر BMI>30 دارید و به بیماری هایی چون هایپرتنشن، دیابت و آپنه انسدادی مبتلا هستید می توانید تحت این عمل قرار گیرید. برای کاندید شدن جهت انجام این جراحی باید حداکثر ۵۰ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشید و در محدوده سنی ۱۸ تا ۶۵ سال قرار گیرید. علاوه بر این باید از نظر روانی قادر به تغییر سبک زندگی خود و انجام مراقبت های بعد از عمل باشید.

عکس های قبل و بعد از عمل اسلیو معده

بهترین روش مبارزه با چاقی مفرط

امروزه ثابت شده است که چاقی یک اختلال رفتاری است. به این معنی که در اولین مرحله فرد چاق می بایست رفتار های تغذیه ای خود را اصلاح نماید. اما در مواردی که افراد زمینه ژنتیکی قوی برای چاقی مفرط داشته باشند، فرد احتمال دارد به چاقی مرضی یا مفرط مبتلا گردد.

همچنین برخی بیماری ها از جمله دیابت نوع ۲ و فشار خون نیز می تواند به علت چاقی شود. در چنین مواردی، تنها راه نجات بیماران مبتلا به چاقی Obesity کشنده انجام جراحی های متابولیک و کاهش وزن مانند عمل اسلیو معده gastric sleeve surgery است.

هر چند پس از انجام این عمل جراعی هم اصلاح روش زندگی یکی از مواردی است که موفقیت این عمل جراحی را تضمین می کند.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.

چرا به این نوع جراحی ها عمل های متابولیک گفته می شود؟

جراحی های چاقی مانند عمل اسلیو معده و بای پس معده موجب می شوند واکنش های هورمونی زیادی را در بدن به راه بیندازند. نتیجه این واکنش های هورمونی سلامت بیشتر است.

یکی از اثر های این عمل و سایر عمل های عمل های جراحی چاقی این است که انسولین در بدن بهتر اثر خواهد کرد. بنابر این به عمل اسلیو معده و بای پس جراحی های چاقی و متابولیک گفته می شود. به این معنی که هم چاقی را درمان می کنند و هم به علت خواص متابولیک آن ها موجب بهبودی دیابت و فشار خون می شوند.

البته افرادی هم که مستعد این بیماری ها به علت چاقی هستند با انجام این عمل از ابتلا به آن جلوگیری می شود. مانند افرادی که سابقه خانوادگی دیابت در افراد خانواده درجه یک خود دارند.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

درمان بیماری ها با انجام عمل اسلیو معده(گاسترکتومی)

همان طور که اشاره شد بهبود بیماری هایی که به دنبال چاقی مفرط ایجاد می شوند از جمله نتایج انجام عمل اسلیو معده بر بدن است.

در ادامه به طور کلی به ویژگی های عمل اسلیو معده اشاره شده است:

 • کاهش وزن در این عمل جراحی کاملاً پایدار است.
 • این عمل جراحی برای کاهش وزن در افراد حجیم خوار بسیار مناسب است.
 • منجر به کاهش وزن بیشتری در مقایسه با روش بای پس معده در آقایان می شود.
 • به بهبود بیماری هایی مثل دیابت نوع دو و فشار خون بالا کمک می کند.
 • افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بالاتر از ۳۵ است و افرادی که  BMI بین ۳۰ تا ۳۵ دارند اما دارای شرایط ویژه ای هستند بهترین کاندید برای انجام عمل اسلیو معده هستند.
 • سرعت کاهش وزن در این روش بسیار ملایم تر از بای پس معده است.
 • میزان تغییر و دستکاری در دستگاه گوارش در مقایسه با روش بای پس معده بسیار کمتر است.
 • این عمل جراحی کاملاً کم تهاجم بوده و به صورت بسته و تنها با ایجاد چند برش کوچک روی شکم انجام می شود.
 • عمل اسلیو معده روشی کم درد یا بدون درد است.
 • بر خلاف عمل‌ جراحی‌چاقی بای پس معده، در این روش امکان انجام آندوسکوپی فوقانی در آینده وجود خواهد داشت.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

 

معده بریده شده در عمل اسلیو معده چه می شود؟

پس از آن که بخشی از معده را بریدند آن را از بدن خارج می کنند. این معده برای باز بینی به بخش پاتولوژی ارسال می شود. سپس با کمک ابزار های مخصوص حرارتی به بند آمدن خون کمک می کنند. تجهیزات پزشکی را از شکم خارج می کنند.
بعد از آن زخم ها و برش هارا با کمک گیری از بخیه میدوزند. محل زخم و بخیه هارا پانسمان می کنند. در مرحله بعد بیمار را به اتاق ریکاوری منتقل میکنند تا علائم حیاتی ایشان را زیر نظر بگیرند.

در این اتاق زمانی که به هوش بیایید یک پزشک یا پرستار برای کنترل سلامتی شما به اتاق می آید و شما را معاینه می کند.

نشتی بعد از اسلیو معده چقدر خطرناک است؟

عده اس تصور می کنند که نشتی بعد از اسلیو معده یک عارضه شایع است!

اما بهتر است بدانید اگر جراح متبحری انتخاب کرده اید این احتمال بسیار ضعیف است. این عارضه نادر در صورت رخداد با اینکه احتمال خدای ناکرده مرگ و میر را زیاد می کند! ولی بهتر است بدانید راه های مختلفی وجود دارد که می توان این خطر را حتی کمتر کرد.

در صورت رخ دادن نشتی بعد از عمل اسلیو معده جایی برای نگرانی نیست و به راحتی این عارضه قابل درمان است. اگر می خواهید درباره این عارضه بیشتر بدانید توصیه می کنیم به نوشته ای که در این زمینه تولید شده است در سایت ما مراجعه بفرمایید.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

آیا بعد از عمل اسلیو معده شکم بند لازم است؟

در پاسخ باید بگوییم بستن شکم بند بعد از عمل اسلیو معده نه لازم است و نه باید انجام شود.

عده ای تصور میکنند اگر بعد از عمل اقدام به بستن شکم بند کنند از افتادگی پوست آن ها جلوگیری خواهد شد.

یا برخی تصور می کنند اگر گن استفاده کنند زودتر لاغر می شوند. این مطلب در نوشته ای مجزا بصورت کامل بحث و بررسی شده است. ولی باید بدانید که بستن گن و شکم بند بعد از عمل نه تنها مفید نیست بلکه بسیار بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان نباید انجام شود. گن های حرارتی از این هم بد تر است. این گن ها و شکم بند ها با تبخیر بیشتر آب بدن موجب افزایش احتمال لخته و آمبولی می شوند.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

چگونه می توانیم برای انجام عمل جراحی اسلیو بهترین جراح را پیدا کنیم؟

راه های زیادی وجود دارند که می توانید یک پزشک خوب را بشناسید و از ایشان کمک بگیرید.

برای انتخاب صحیح پزشک نیاز است که به چند نکته در مورد ایشان توجه کنید.

این نکته ها عبارت اند از:

 • سعی کنید فردی با اخلاق و درستکار را پیدا کنید.
 • به رابطه ایشان با بیمار های قبلی نگاه کنید تا متوجه شوید ایشان بعد از عمل چگونه برخورد خواهد کرد.
 • به صفحه های مجازی این پزشک سر بزنید تابتوانید نظرات دیگران را راجع به ایشان بخوانید.
 • نتایج جراحی های قبل و بعد از عمل اسلیو معده را که ایشان انجام داده است بازدید کنید.
 • توجه داشته باشید که تعداد بالای عمل های جراحی لزوما دلیل بر این که انتخاب درستی کرده اید نمی باشد.بهتر است به مدرک و تجربه ایشان دقت کنید.

این عمل ها با کمترین احتما عوارض و بهترین تکنیک توسط فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و لاپاراسکوپی پیشرفته مانند دکتر فربد امامی یگانه انجام می شود. این عمل ها نباید توسط افرادی که صلاحیت کافی برای انجام این عمل ها را ندارند انجام شود.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

آیا می توانیم هزینه عمل اسلیو معده را با کمک بیمه پرداخت کنیم؟

این سوال کمی پیچیده است زیرا شرایط متفاوتی در آن وجود دارد.

شرکت های بیمه هزینه عمل های جراحی لاغری را اگر bmi پایین ۴۰ باشد را تقبل نمی کنند. در حال حاضر شرکت های بیمه آن هم بیمه تکمیلی فقط بی ام آی بالای ۴۰ را قبول می کنند. البته برای عمل جراحی در بیمارستان های خصوصی لازم است بیمه تکمیلی نیز داشته باشید.

اگر عمل جراحی اسلیو معده شما از نظر بیمه جنبه زیبایی داشته باشد و عمل جراحی درمانی به حساب نیاید بیمه هزینه ای از آن را پرداخت نخواهد کرد.اما اگر عمل اسلیو معده به دلیل شاخص توده بدنی بالا و درمان بیماری های ناشی از چاقی انجام شود جنبه درمانی پیدا می کند . در این شرایط می توانید از بیمه برای پرداخت هزینه های عمل کمک بگیرید.

برای اطلاعات کافی از شرایط بیمه و چگونگی پرداخت هزینه عمل جراحیتان با بیمه احتیاج است که به شرکت بیمه گر خود سری بزنید و با کارشناسان مربوطه مشورت کنید.

عکس های قبل و بعد از عمل اسلیو معده

نحوه خوابیدن بعد از عمل اسلیو چگونه خواهد بود؟

عده ای نگران نحوه خوابیدن بعد از این عمل مهم هستند. بنابر این در رابطه با طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده فراهم کرده ایم که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید.

اما بهتر است همینجا بگوییم هیچ محدودیتی در رابطه با نحوه خوابیدن بعد از عمل های جراحی چاقی وجود ندارد و شما می تونید با هر پوزیشنی که دوست دارید بعد از عمل بخوابید. بنابر این اینکه عده ای استرس نحوه خوابیدن بعد از عمل رادارند کامل اشتباه است. نکته مهم رعایت نکاتی است که در مقاله مربوطه در لینک آبی بالا به آن اشاره شده است.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.

آیا خانم ها پس از انجام جراحی اسلیو معده می توانند باردار شوند؟

بسیاری از خانم ها این سوال را می‌ پرسند  که آیا پس از انجام عمل اسلیو معده احتمال این که مواد مغذی مورد نیاز جنین به آن نرسد وجود دارد؟ اما بهتر است بدانید که عمل اسلیو معده موجب جلوگیری از هضم و جذب غذا نمی گردد.

البته توصیه می شود با مراجعه به پزشک ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را دریافت کنید.

علاوه بر آن مصرف سبزیجات و میوه نیز می‌ توانند ویتامین‌ ها و مواد مورد نیاز جنین را تامین نمایند. بنابراین خانم هایی که قصد بارداری دارند می توانند پس از انجام این جراحی باردار شوند. اما باید به این موضوع دقت داشته باشید که بهتر از زمان بارداری در این افراد حدود ۱۲ ماه پس از انجام جراحی باشد تا به طور کامل بهبود یابند.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

توصیه تیم پزشکی ما برای شما عزیزان این است که:

تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی لاغری ممکن است کمی برای شما دشوار باشد. بهتر است ابتدا اطلاعات خود را در مورد عمل ها ی لاغری کامل کنید. بهترین اقدام این ایت که برای ویزیت قبل از عمل مراجعه بفرمایید. صحبت با پزشک می تواند بهترین راهنمای شما باشد.

مهمترین کار جراح‌چاقی چیست؟

انتخاب نوع عمل مهمترین کاری است که جراح لاغری شما باید برای شما انجام بدهد. اگر شما کاندید اسلیو معده باشد و بای پس معده برای شما انجام شود نتیجه نخواهید گرفت و با العکس. این را بدانید که این جراحی برای این که بهترین نتیجه را داشته باشد به اراده ای قوی دارد . زیرا بعد از عمل هم لازم است شما مراعات های مربوط به بعد از عمل را داشته باشید. صد البته که کسانی که جراحی لاغری را انجام می دهند اعتماد به نفس بالایی پیدا می کنند. علاوه بر طول عمر بیشتر، به زندگی نیز امیدوارتر می شوند.

عزیزانی که در شهر تهران زندگی می کنند برا یافتن بهترین جراح لاغری در شهر تهران این نوشته برای شما آماده شده است.

نتیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده

سخن پایانی

اسلیو معده از موثرترین روش ها در کاهش وزن و درمان سندرم متابولیک است. این جراحی خطر مرگ بیماران در اثر چاقی و بیماری های همراه آن را به شدت کاهش و طول عمر آن ها را افزایش می دهد. همچنین با دستیابی به تناسب اندام، به افزایش اعتماد به نفس آن ها کمک کرده و روابط اجتماعی و زناشویی این بیماران را بهبود می بخشد. به طور کلی بعد از جراحی های چاقی از جمله عمل معده اسلیو، کیفیت زندگی بیماران به شدت افزایش می یابد. هزینه اسلیو معده هر ساله با توجه به نرخ مصوب وزارت بهداشت تعیین می شود. این هزینه ها شامل هزینه های مربوط به تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل، دستمزد تیم جراحی و بستری در بیمارستان است. تنها در شرایط ویژه، بیمه های پایه و تکمیلی بخشی از هزینه های مربوط به این جراحی را متقبل می شوند. در غیر این صورت پرداخت تمام هزینه ها بر عهده بیماران است.


 

همچنین توصیه می کنیم این مطالب را نیز مطالعه بفرمایید:

بای پس معده، روشی مطمئن برای کاهش وزن
بهترین دکتر اسلیو معده کیست؟
عمل اسلیو معده در کرج توسط دکتر فربد امامی یگانه
عوارض اسلیو معده را بشناسیم
بهترین دکتر بای پس معده در کرج را چگونه انتخاب کنیم؟

۴.۸/۵ - (۳۰۷ امتیاز)
Picture of دکتر فربد امامی یگانه

دکتر فربد امامی یگانه

فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی - انجام انواع عمل های لاپاراسکوپی پیشرفته شامل اسلیو معده و انواع بایپس معده.
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

24 پاسخ

 1. سلام مرسی از مطلب خوبتون
  اقای دکتر من وزنم ۱۲۰ کیلو بود و قدم ۱۷۰ عمل بالن مقده انجام دادم تاثیری نکرد یکسال پیش
  بنظرتون اسلیو معده بهتره یا پیکرتراشی؟ یا بای پس انجام بدم گیج شدم دارم اذیت میشم مفاصلم درد میکنه از اضافه وزن

 2. سلام خسته نباشین دخترم دیابت داره و انسولین تزریق میکنه و جای زخمهاش دیر خوب میشه و متاسفانه وزنشم بالاست mbi ۳۰ داره شنیدم عمل اسلیو برای دیابتی ها خوبه آیا با توجه به شرایط دختر میتونیم اقدام کنیم؟

 3. سلام و درود. بنده وزنم ۱۳۰ کیلو بوده و قد ۱۸۰ همکنون دچار دیابت و فشار خون بالا و چربی شدم میخواستم بدونم چجوری و کجا میتونم مراجعه کنم برای عمل لطفا راهنمایی کنید شماره تماس بنده ———-هست

 4. سلام خدمت همه دوستان من یک ماه میشه عمل کردم با وزن ۱۰۵ کیلو و قد ۱۸۰ که البته کبد گرید ۳ و تریگلیسرید ۵۰۰ و قند ناشتا ۱۳۰ بودم در کل تنها قسمت چاق بدن من شکمم بود در طول زندگیم بارها سعی در لاغر کردن کردم و شاید بگم نزدیک ۱۰۰ کیلو کم کردم و دوباره بالا اومدم تجربه من از این عمل بهم میگه که عمل خوبیه ولی چیزی که خیلی خیلی کم بهش توجه میشه و پزشکامون بهش توجه میکنن بعد روانیشه که من حتی آرزوی مرگ برا خودم می کردم که به وسیله حمایت خانواده ام شکر خدا بهتر شدم ولی هنوز هم که در ماه اول هستم احساس افسردگی و پشیمانی دارم ولی از طرف دیگه واقعا وقتی آینده خودم به عنوان یه بیمار دیابتی که چه آینده ای میتونستم داشته باشم خدا رو شکر میکنم به شرط اینکه بتونم سبک زندگیم رو عوض کنم

 5. سلام من بی ام آی ۲۹ دارم
  و دچار آپنه خواب شدید هستم
  ۳۷ سالمه وزنم ۹۲ و قدم ۱۷۸
  می تونم این عمل و انجام بدم؟!

 6. سلام امیرم ۲۳ ساله با ۱۲۳ کیلو وزن و قد ۱۷۸
  چند بار امتحان کردم برای لاغری با ورزش و رژیم ولی برگشت پذیر بوده
  آیا نیاز به عمل دارم؟

 7. سلام خانم ۳۶ ساله هستم با وزن ۱۴۵ اع بیماری دیابت فشار خون تیروئید رماتیسم مفصلی رنج میبرم آیا کاندید عمل اسلیو هستم

 8. سلام وقت بخیر آقای دکتر من خان هستم ۲۹ساله و ی دختر ۱۰ساله دارم و همیشه از ۱۵سالگی در حال رژیم و ورزش ولی همیشه چاق هستم و خسته شدم از پرخوری و غذا خوردن و به خاطرشغلم سنگین بودن بدنم اذیتم Bmiهم ۳۶/۵هست میخواستم شما راهنماییم کنید چون خیلی ها میگن خطر داره نکن عمل ولی خودم تحقیق کردم راه لاغری برای من همینه و آرزوی لاغر بودن دارم ،😭 و اینکه هزینه هم یکم برام مهمه ممنون میشم راهنماییم کنید 🌹

  1. سلام بر اساس معیار های علمی شما نیاز به عمل جراحی دارید هز عمل جراحی ممکن است خطراتی داشته باشد که با ملاحظاتی سعی میشه جلوش گرفته بشه.
   در علم پزشکی این خطرات با سود عمل سنجیده میشه و نتیجه گیری می شه چه کسی عمل اجان بده یا خیر در شرایط بهینه خطر این جراحی ها بسیار بسیار کم هست.

 9. سلام .بنده با ۵۳ سال سن و ۱۲۷ کیلو وزن و ۱۷۷ سانت قد ، خوشبختانه تاکنون مشکل حادی در خصوص چربی خون و قند خون و فشارخون نداشته ام، اما در ادامه زندگی قطعا با مشکل برخورد میکنم و میخوام یکی از عمل اسلیو یا بای پس معده را انجام بدهم . لطفا راهنمایی کنید. ممنون از جوابگویی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط