مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو معده

مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو معده

فهرست مطالب

مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو سوال بسیاری از افرادی است که این عمل را یا انجام داده اند یا تصمیم به انجام آن دارند. وقتی جراحی اسلیو معده را انجام می دهید بعد از آن بدن شما دچار تغییرات بسیاری می شود. به همین دلیل رژیم غذایی شما بعد از عمل از اهمیت بسیار بالای برخوردار است.

مطالب این سایت توسط DMCA پایش و از کپی رایت محافظت می شود.

پروتئین یکی از مهم ترین موادی است که بعد از عمل باید به بدن شما برسد. در این مقاله درباره مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو صحبت می کنیم. راه درمان افرادی که بی ام ای بالاتر از ۳۵ دارند و از چاقی مفرط رنج می برند جراحی لاغری (Bariatric surgery ) می باشد. یکی از جراحی های لاغری که طرفداران بسیار زیادی دارد عمل اسلیو‌ معده می باشد .

بعد از انجام اسلیو معده جریان زندگی فرد تغییر می کند و لازم است ورزش کند و رژیم غذایی مناسب را رعایت کند. مهم ترین نکته ای که در رابطه با رژیم غذایی باید رعایت شود مصرف پروتئین است. یکی از راه های تامین آن مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو است (protein shakes and protein supplements after gastric sleeve ). در این مقاله مصرف پروتئین در رژیم غذایی را بررسی می کنیم.

پودر پروتئین بعد از اسلیو معده

یکی از راهکارهایی که برای رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی به کار گرفته می‌شود، افزودن پودر پروتئین به رژیم غذایی بیماران است. از آنجایی که حجم معده بعد از اسلیو معده حدود ۷۰ درصد کاهش یافته، میزان مصرف مواد غذایی نیز بعد از انجام این عمل محدود می‌شود.

پروتئین یکی از بخش‌های اصلی سلول‌های بدن است که دائماً تجزیه و جایگزین می‌شود. از آنجایی که بافت عضلات بدن از پروتئین ساخته شده است، رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی بسیار اهمیت دارد. همچنین مسئولیت عملکردهای مهم بدن از جمله ترمیم بافت‌ها، عملکرد آنزیم‌ها، حفظ PH طبیعی خون و غیره نیز بر عهده پروتئین‌های بدن است.

هدف از انجام جراحی‌های چاقی، کاهش توده‌های چربی بدن است. به منظور جلوگیری از افتادگی پوست، حفظ وزن، حفظ عضلات بدن، جلوگیری از ریزش موها و تقویت سیستم ایمنی بدن بعد از اسلیو معده باید به مصرف پروتئین به طور ویژه‌ای توجه شود.

از جمله علل ضرورت مصرف پروتئین بعد از اسلیو معده می‌توان به ترمیم زخم‌ها اشاره کرد. در صورتی که بدن بیمار بعد از جراحی چاقی دچار کمبود پروتئین شود، سیستم ایمنی ضعیف شده و فرآیند ترمیم زخم‌ها با اختلال روبرو خواهد شد. همچنین مصرف پروتئین به افزایش متابولیسم بدن و بهبود چربی سوزی کمک کرده و از تحلیل عضلات، ریزش مو و افتادگی پوست بعد از اسلیو معده نیز جلوگیری می‌کند.

از آنجایی که ممکن است عملکرد دستگاه گوارش بیماران بعد از جراحی‌های چاقی از جمله اسلیو معده دچار اختلال شود، مصرف مواد غذایی به حداقل می­رسد. در نتیجه برای جبران پروتئین مورد نیاز بدن باید پودرهای پروتئین را در وعده‌های غذایی جایگزین پروتئین‌هایی چون گوشت و مرغ کرد.

از دیگر علل ضرورت مصرف پروتئین بعد از اسلیو معده می‌توان به کاهش اشتها اشاره کرد. یکی از اهداف عمل جراحی اسلیو معده، کاهش مصرف مواد غذایی و کاهش اشتها است که پودر پروتئین می‌تواند به این هدف کمک کند. پودر پروتئین، احساس ضعف و گرسنگی را سرکوب کرده و به کاهش مصرف مواد غذایی کمک می‌کند.مصرف پروتئین بعد از جراحی اسلیو معده چقدر اهمیت دارد؟

بعد از جراحی مقدار غذایی که می توانید بخورید و انواع غذاهایی که اجازه خوردن آن ها را دارید کاهش پیدا می کند. به همین دلیل باید در وعده های غذایی خود خوراکی هایی را مصرف کنید که پروتئین و مواد مغذی بدن شما را به اندازه کافی تامین کنند . در این صورت مانع از آن می شوید که به سوء تغذیه مبتلا شوید .

اگر در وعده های غذایی خود غذاهای پرکالری و عاری از مواد مغذی بخورید باعث می شود زود سیر شوید و نتوانید غذاهایی که حاوی پروتئین و سایر مواد مغذی هستند را میل کنید .

نکته دیگری که اهمیت مصرف پروتئین بعد از عمل را بالا می برد این است که باید غذای شما به شکلی باشد که سطح انرژی شما بالا باشد تا دوره ریکاوری را به بهترین شکل سپری کنید و در کنار آن سلامتی شما هم حفظ شود. علاوه بر مصرف غذاهای حاوی پروتئین یکی دیگر از راه های تامین آن مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو می باشد.

بهترین منابع پروتئین بعد از جراحی اسلیو معده چیست؟

بدن فرد بعد از انجام عمل اسلیو معده به چه مقدار پروتئین نیاز دارد؟

نمی توان یک مقدار مشخص پروتئین را تعیین کنیم و بگوییم باید همه بیماران این میزان پروتئین را دریافت کنند. بلکه مقدار نیاز به پروتئین از بیماری به بیمار دیگر فرق دارد. اما اگر بخواهیم یک حدی را برای مصرف پروتئین بعد از جراحی اسلیو بیان کنیم باید بگوییم بعد از عمل هر فرد باید روزانه حدود ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین دریافت کند. ممکن است بعضی بیماران با توجه به شرایط بدنی که دارند نیاز داشته باشند ۹۰ گرم پروتئین دریافت کنند .

یک سری فاکتورهای بهداشتی خاص وجود دارد که می توان بر اساس آن ها مشخص کرد هر فرد به چه مقدار دریافت پروتئین در روز نیاز دارد. پروتئین مورد نیاز بدن را می توان از راه مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو و غذا دریافت کرد.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.

بهترین منابع برای دریافت پروتئین بعد از جراحی اسلیو معده

کسانی که عمل اسلیو انجام داده انجام داده اند باید رژیم غذایی آن ها تشکیل شده از موادی باشد که پروتئین زیاد دارند و بدون چربی اشباع و کلسترول هستند. مصرف این مواد به سلامت آن ها کمک می کند و از بروز سوء تغذیه جلوگیری می کند. علاوه بر غذا راه دیگری که می توان بر اساس آن پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کرد مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو می باشد.

در ادامه منابع غذایی که سرشار از پروتئین هستند و می توانید بعد از جراحی اسلیو از آن ها استفاده کنید را معرفی می کنیم:

مرغ و تخم مرغ ؛
حبوبات مانند لوبیا ، نخود فرنگی ؛
پنیر با چربی کم ؛
کره بادام زمینی ؛
سویا ؛
ماهی سالمون ، ماهی تن ؛
بوقلمون ؛
تیلاپیا ؛
گوشت گاو و بره .

اگر می خواهید پروتئین ها به خوبی جذب بدن شما شوند باید غذا را خوب بجوید و بعد ببلعید .

هضم و جذب ذرات بزرگ برای دستگاه گوارش دشوار می باشد به همین دلیل با خوب جویدن غذا کمک بزرگی برای بهبودی روند هضم انجام می دهید.

رفع کمبود پروتئین بعد از اسلیو معده

رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی

رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی اهمیت بسیار زیادی دارد. جراحی‌های چاقی منجر به کاهش وزن قابل توجهی می‌شوند. کاهش وزن شدید در کنار کاهش میزان مصرف مواد غذایی می‌تواند سوء تغذیه، کمبود ویتامین، پروتئین و سایر مواد معدنی را به همراه داشته باشد. کمبود پروتئین منجر به تحلیل بافت عضلانی بدن، افتادگی پوست، ریزش مو و غیره می‌شود.

شیب نمودار کاهش وزن بعد از اسلیو معده در مقایسه با بای پس معده کمتر است. در نتیجه احتمال کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در این جراحی کمتر خواهد بود. هرچند نیاز بدنی هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. تعیین مقدار مشخص پروتئین مورد نیاز بدن هر بیمار بعد از جراحی اسلیو معده نیاز به بررسی دقیق پزشکی و ویزیت توسط متخصص تغذیه دارد.

برای رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی باید منابع حاوی پروتئین به صورت روزانه در رژیم غذایی بیمار گنجانده شود. از آنجایی که بیمار در هفته‌های اول، در مصرف مواد غذایی جامد ممنوعیت دارد؛ بنابراین نمی‌تواند از تمامی منابع حاوی پروتئین از جمله تخم مرغ، لوبیا، لبنیات، سویا، گوشت و مرغ استفاده کند.

در نتیجه بیماران برای دریافت بهتر مواد مغذی و احتمالاً رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی، باید علاوه بر مصرف منابع پروتئین مجاز، از مکمل‌های حاوی پروتئین و مولتی ویتامین نیز استفاده کنند. در رژیم غذایی بیماران بعد از اسلیو معده، بخشی از پروتئین روزانه با پودر پروتئین جایگزین می‌شود.

تیم تغذیه به منظور رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی، به صورت هفته به هفته رژیمی سرشار از پروتئین را برای هر بیمار طراحی می‌کند. در هفته سوم، مکمل‌ها و شیک‌های پروتئینی به رژیم غذایی بیمار افزوده می‌شوند. میزان مصرف پروتئین در هفته دوم به صورت روزانه بین ۲۰ الی ۵۰ گرم بسته به نیاز بدن بیمار متفاوت است. این مقدار در هفته سوم به ۶۰ الی ۸۰ گرم و در هفته هشتم به ۱۰۰ گرم در روز خواهد رسید.

اهمیت مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو در کنار رژیم غذایی

مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو (protein shakes and protein supplements after gastric sleeve ) در کنار رژیم غذایی چه اهمیتی دارد؟ بعد از عمل لاغری از جمله عمل اسلیو معده باید رژیم غذایی خاص و ویژه ای را دنبال کرد. رژیم غذایی باید به شکلی باشد که مواد مغذی بدن شما را به صورت کامل تامین کند و دچار سوء تغذیه نشوید . به همین دلیل گاهی اوقات نیاز است در کنار غذاهایی که می خورید از مکمل ویتامین ، مواد معدنی و پروتئین استفاده کنید. پروتئین در رژیم غذای بعد از عمل اسلیو بسیار مهم است .

به همین دلیل گاهی اوقات پزشک در کنار غذاهایی که می خورید مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو را هم توصیه می کند. بعد از عمل غذاهایی که می توانید بخوری بسیار محدود می شود. به همین دلیل ممکن است پروتئین کافی برای بدن شما را تامین نکند به همین دلیل به مصرف مکمل پروتئین نیاز دارید. نکته بسیار مهمی که حتما باید به آن توجه کنید این است که مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو نباید سرخود و بدون مشورت با پزشک صورت بگیرد. در این شرایط ممکن است برای بدن شما مضر باشد.

شیک پروتئین بعد از اسلیو

برای به حداکثر رساندن پروتئین رژیم غذایی باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با کالری کافی و مواد مغذی لازم بدن شما را تامین کند تا دچار سوء تغذیه نشوید. اما در کنار آن نمی توانید همه مواد غذایی را مصرف کنید و از این نظر محدودیت دارید. پروتئین در رژیم غذای اهمیت بالایی دارد اگر از طریق غذا نتوانید آن را تامین کنید می توانید با تشخیص پزشک به مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو بپردازید. در ادامه تعدادی نکته را بیان می کنیم که می توانید با رعایت آن ها میزان پروتئین رژیم غذایی خود را به حداکثر برسانید:

 • در تمام وعده های غذایی خود، چه وعده های اصلی و چه میان وعده ها باید پروتئین را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • اولویت اول در وعده های غذایی مصرف پروتئین است و اول باید آن را بخورید. اهمیت آن از مصرف سبزیجات بالاتر می باشد.
 • در کنار غذاهایی که پروتئین کافی را برای بدن شما تامین نمی کنند باید به مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو بپردازید.
 • یکی از گزینه های بسیار خوبی که می توانید در رژیم غذایی خود جای دهید استفاده از شیک پروتئین است. زیرا هم پروتئین مورد نیاز بدن شما را تامین می کند و هم مصرف مایعات شما را بهبود می بخشد.

رژیم غذایی قبل از انجام عمل اسلیو معده

رژیم غذایی قبل از انجام عمل اسلیو معده

زمانی که صحبت رژیم غذایی مربوط به اسلیو معده به میان می آید بیش تر از رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده صحبت می شود. اما رژیم غذایی که در روزهای منتهی به جراحی باید رعایت کرد هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رعایت درست این رژیم و تصحیح عادات غذایی قبل از جراحی به شما کمک می کند تا علاوه بر تحمل راحت تر رژیم بعد از عمل، کم تر دچار استرس و افسردگی بعد از جراحی شوید.

در این بخش از مقاله تعدادی نکته را خدمت شما ارائه می دهیم که با توجه به آن ها بتوانید رژیم درست را قبل از عمل در پیش بگیرید.

 • دو هفته مانده به جراحی اسلیو معده یک رژیم سخت را در پیش خواهید داشت. در این زمان پزشک برای شما برنامه غذایی را مشخص می کند که کربوهیدرات و شکر رژیم شما حذف می شود و مبنای آن بر پایه پروتئین و سبزیجات قرار می گیرد.
 • پزشک برای کسانی که به مصرف زیاد پروتئین عادت ندارند یا نمی توانند غذاهای سرشار از پروتئین را بخورند مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو را توصیه می کند.
 • محدودیت غذایی در دو روز آخر قبل از جراحی اسلیو معده سخت تر و شدیدتر می شود.

فواید مصرف پروتئین بعد از عمل لاغری

تا به اینجا به ضرورت مصرف پروتئین بعد از اسلیو معده پی بردید. فواید مصرف پروتئین بعد از اسلیو معده تنها به جلوگیری از تحلیل بافت عضلانی و جلوگیری از ریزش مو محدود نمی‌شود. رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی می‌تواند مزیت‌های زیر را به همراه داشته باشد:

فواید مصرف پروتئین بعد از عمل لاغری

حفظ عضلات و جلوگیری از افتادگی پوست

رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی، از تحلیل رفتن عضلات و افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. از آنجایی که میزان کاهش وزن بعد از جراحی‌های چاقی بالا است، مصرف پروتئین برای افزایش متابولیسم و حفظ عضلات بدن بسیار اهمیت دارد. در صورتی که در حین کاهش وزن، پروتئین کافی مصرف نشود، بدن شروع به عضله سوزی می‌کند. به دنبال عضله سوزی، بیماران دچار افتادگی پوست خواهند شد.

کمک به حفظ و کاهش وزن

رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی به کنترل اشتها کمک می‌کند. منابع حاوی پروتئین با ایجاد حس سیری و سرکوب اشتها به کاهش میزان مصرف مواد غذایی و در نهایت کاهش وزن بیشتر کمک می‌کنند.

تثبیت بافت‌های بدن

رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی از عضله سوزی و تحلیل بافت‌های بدن جلوگیری کرده و منجر به تثبیت عضلات بدن می‌شود. از دیگر دلایل ضرورت مصرف پروتئین بعد از اسلیو معده می‌توان به حفظ و بازسازی دیگر بافت‌های بدن از جمله پوست، مو و ناخن‌ها اشاره کرد.

جلوگیری از ریزش موها

از آنجایی که بافت موها از پروتئین ساخته شده است، رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی به جلوگیری از ریزش موها کمک می‌کند.

افزایش سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن، یکی از مهم‌ترین علل ضرورت مصرف پروتئین بعد از اسلیو معده است. پروتئین نقش مهمی در ساخت سلول‌های ایمنی بدن و تولید آنتی‌بادی‌ها دارد. رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی، تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیم سریع زخم‌ها و کاهش خطر ابتلا به عفونت‌ها را به دنبال دارد.

زمان و میزان مصرف پودر پروتئین بعد از اسلیو معده

زمان شروع به مصرف پودر پروتئین

بیماران در دو هفته اول بعد از اسلیو معده مجبور به تبعیت از رژیم مایعات هستند. در این رژیم امکان مصرف منابع پروتئین از جمله گوشت، حبوبات و لبنیات وجود ندارد. در نتیجه به منظور رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی، از مکمل‌هایی چون پودر پروتئین استفاده می‌شود.

مصرف پروتئین اغلب بنا به توصیه پزشک دو هفته قبل از عمل آغاز می‌شود. سپس در دو هفته اول به صورت روزانه از ۲۰ الی ۵۰ گرم پودر پروتئین در رژیم غذایی بیمار استفاده خواهد شد. مکمل‌ها و شیک‌های پروتئینی در هفته سوم به رژیم غذایی بیماران افزوده می‌شوند. مقدار پروتئین مصرفی در هفته سوم به ۶۰ تا ۸۰ گرم و در هفته هشتم به ۱۰۰ گرم در روز می­رسد.

مصرف پودر پروتئین تا بهبودی کامل زیر نظر پزشک ادامه یافته و کم کم با منابع حاوی پروتئین از جمله گوشت، مرغ، آجیل، تخم مرغ و غیره جایگزین می‌شود، زیرا بدن تنها قادر به مصرف ۶۰ گرم پروتئین از این منابع خواهد بود. پودر پروتئین خریداری شده باید فاقد قند، چربی و کالری تصفیه شده باشد تا در روند کاهش وزن اختلالی ایجاد نگردد و از عوارضی مانند سندرم دامپینگ جلوگیری شود.

تا چه زمانی پروتئین مصرف کنیم؟

مدت زمان لازم برای مصرف پودر پروتئین با هدف رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی بنا به تشخیص پزشک متفاوت است. مدت زمان مصرف پودر پروتئین به میزان پیچیدگی جراحی، میزان اضافه وزن و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. تعیین مدت زمان مصرف پودر پروتئین بعد از جراحی اسلیو معده نیاز به بررسی دقیق پزشکی دارد و اغلب بین ۴ الی ۱۲ هفته تخمین زده می‌شود.

ممکن است پزشک به منظور رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی، مدت زمان بیشتری را برای مصرف پودر پروتئین در رژیم غذایی بیمار در نظر بگیرد. در نتیجه می‌توان گفت زمان قطع مصرف پودر پروتئین به تشخیص جراح، سطح فعالیت فیزیکی، شرایط و نیازهای بدن بیمار بستگی دارد.

جمع بندی

مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو در حال حاضر برای همه توصیه نمی شود. اما عده ای معتقد هستند حتماً باید مصرف گردد. طبق پروتوکل های موجود درصورتیکه میزان پروتئین مصرفی کافی نباشد این مکل ها تجویز خواهد شد.

بهترین رویکرد برای رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی، مصرف پودر پروتئین است، زیرا:

 • به راحتی هضم می‌شود،
 • استفاده از آن ساده است،
 • مقدار آن قابل تنظیم است،
 • منبع مناسبی برای تأمین پروتئین با کیفیت است.

در هنگام انتخاب پودر پروتئین باید به نوع پروتئین و ترکیبات آن توجه شود. نوع پروتئین باید با توجه به آلرژی‌های بیمار انتخاب گردد. قند، چربی و کالری آن باید کمترین مقدار و حاوی اسیدهای آمینه ضروری باشد. همچنین باید قابلیت ترکیب شدن با مایعات و تهیه شیک را نیز داشته باشد. پودر پروتئین باید به آرامی به رژیم غذایی بعد از اسلیو افزوده گردد و میزان تحمل دستگاه گوارش نیز در نظر گرفته شود.

تیم تغذیه دکتر فربد امامی یگانه با بررسی دقیق پزشکی و برگزاری پایش‌های دوره‌ای، نیاز بدن بیماران به پروتئین را بررسی می‌کند. در صورت نیاز برای رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی، مقدار مناسبی از پودر پروتئین در رژیم هفته به هفته بیماران گنجانده می‌شود.

 

سؤالات متداول

چرا برای رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی از پودر پروتئین استفاده می‌شود؟

دریافت پروتئین کافی از رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده کار دشواری است. به همین دلیل از پودر پروتئین در رژیم غذایی بیمار استفاده می‌شود.

بهترین پودر پروتئین برای رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی چیست؟

بهترین پودر پروتئین باید حاوی کمترین میزان قند، چربی و کالری باشد. برای انتخاب بهترین برند پودر پروتئین با پزشک خود مشورت کنید.

برای رفع کمبود پروتئین بعد از جراحی چاقی به چه مقدار پودر پروتئین نیاز داریم؟

میزان مصرف پودر پروتئین توسط پزشک تعیین می‌شود. حداقل میزان مصرف پودر پروتئین بعد از اسلیو معده ۱۵ گرم در روز است.

بعد از عمل اسلیو معده چند بار در روز می‌توان شیک پروتئینی مصرف کرد؟

مصرف ۳ الی ۴ بار در روز بلامانع است، اما میزان مصرف بسته به نظر پزشک و تحمل بدن بیمار متفاوت خواهد بود.


هر سوالی دارید در فرم ذیل بپرسید تا دکتر فربد امامی یگانه پاسخگوی شما عزیزان باشند.

برای مطالعه بیشتر مطالب پایین را بخوانید :

ریزش مو بعد از عمل اسلیو و راه های پیشگیری از آن
عمل اسلیو معده چیست و چگونه انجام می شود؟
رژیم بعد اسلیو معده بصورت هفته به هفته
هزینه عمل اسلیو معده با بیمه سلامت چقدر است؟

۴.۴/۵ - (۲۰ امتیاز)
Picture of دکتر فربد امامی یگانه

دکتر فربد امامی یگانه

فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی - انجام انواع عمل های لاپاراسکوپی پیشرفته شامل اسلیو معده و انواع بایپس معده.
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

2 پاسخ

 1. سلام دکتر ب من گفتن که پودر پروتئین بیوپروتئین کارن بگیرم ولی گیر نمیا یه نمونه پودر پروتئین وی ام پروتئین گرفتم خوبه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *