تجربه و نظرات افرادی که عمل اسلیو معده انجام داده اند

فهرست مطالب

مشاهده فیلم تجربه عمل اسلیو معده افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، می تواند بهترین راهنما و انگیزه برای افراد کاندید باشد. توصیه می کنیم قبل از انجام جراحی، نظرات افرادی که تجربه عمل اسلیو معده داشته اند را مطالعه نمایید. در این نظرات می توانید به میزان رضایت افراد از نتیجه جراحی پی ببرید. همچنین از مزایا و معایب این جراحی مطلع شده و با آگاهی کامل قدم در این راه می گذارید.

می توانید به این پادکست که در این زمینه برای شما فراهم شده است گوش فرا دهید:

پادکست کسانی که عمل اسلیو معده انجام دادند

با مطالعه تجربیات اسلیو معده ، به میزان دردی که قرار است بعد از جراحی متحمل شوید نیز پی خواهید برد. همچنین میزان کاهش وزن، احتمال بازگشت وزن و دیگر موارد را نیز بررسی خواهید کرد. بدین ترتیب مسیری آشنا را طی خواهید کرد و در هر مرحله می دانید باید انتظار چه مواردی را داشته باشید. ترس بیشتر افراد قبل از انجام جراحی اسلیو معده به دلیل نا آگاهی آن ها است. ممکن است مشاوره با جراح نیز به اطمینان خاطر شما کمک نکند. به نظر می رسد تنها راه برای رفع ترس و اضطراب بیماران قبل از انجام جراحی، مصاحبه حضوری با بیماران یا مطالعه تجربیات شخصی آن ها است. در ادامه فیلم تجربه و چکیده ای از مهم ترین نظرات افرادی که تجربه این جراحی را داشته اند آورده شده است. امید است بعد از مطالعه این مطلب با دیدی باز و آگاهی کامل قدم در این راه بگذارید و به نتایج موفقیت آمیزی دست یابید.

احساس رضایت بیمارانی که تجربه عمل اسلیو معده را داشته اند

تجربه عمل اسلیو در بیماران مختلف متفاوت است. اغلب بیمارانی که برای انجام اسلیو معده کاندید می شوند، دارای bmi>۳۵ و مبتلا به بیماری چاقی مفرط هستند. این افراد معمولا از بیماری های مرتبط با چاقی و عوارض آن ها نیز رنج می برند. عمل اسلیو به عنوان راهکاری برای درمان چاقی و کاهش وزن توسط انجمن های بین المللی مانند IFSO تایید شده است. هرچند این جراحی می تواند مزایای دیگری را نیز به همراه داشته باشد. بر اساس مطالعات انجام شده روی افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را داشته اند، ۸۹٪ از بیماران بعد از جراحی به نتیجه دلخواه خود دست می یابند. همچنین ۸۲ درصد از بیماران بعد از گذشت پنج سال از انجام جراحی همچنان از نتایج به دست آمده رضایت کامل دارند. در ادامه به مهم ترین تجربه های رضایت بخش بیماران بعد از این جراحی اشاره ای خواهیم داشت.

·        کاهش وزن

افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را دارند، اغلب تا ۹۰ درصد وزن اضافی خود را کاهش داده اند. اغلب بیماران اظهار می کنند که بعد از جراحی، موفق به ۴۵ تا ۵۵ درصد کاهش وزن کل بدن شده اند. همچنین بعد از گذشت دو سال بسته به پاسخ بدن، توانسته اند بین ۷۰ الی ۹۰ درصد از اضافه وزن اولیه خود را کم کنند.

·        تغییر در رفتار غذایی

از دیگر تغییرات رضایت بخش بیماران بعد از تجربه عمل اسلیو معده، می توان به ترک عادات بد غذایی اشاره کرد. تغییر در آناتومی دستگاه گوارش بعد از جراحی چاقی منجر به تغییرات عصبی و فیزیولوژیکی می شود. در نتیجه این تغییرات بر سیگنال‌های هیپوتالاموس، میزان هورمون‌های روده، اسیدهای صفراوی و میکروبیوتای روده تأثیر می‌گذارند. مجموعه این تغییرات بر رفتار غذا خوردن بیمار تأثیر عمیقی دارند.

از دیگر موارد رضایت بخش بیماران بعد از تجربه عمل اسلیو نیز می توان به کاهش علاقه بیماران به مصرف غذاهایی چون شکلات، شیرینی و غذاهای سرخ شده اشاره کرد. همچنین پزشک از بیماران می خواهد که از رژیم مایعات برای چند روز یا هفته اول، رژیم پوره خواری برای چند هفته و رژیم غذاهای نرم برای یک دوره قبل از اقدام به مصرف غذاهای عادی تبعیت کنند. همچنین از آن ها می خواهد کوچک تر کردن اندازه وعده ها را با افزایش تعداد دفعات مصرف مواد غذایی جبران کنند. علاوه بر این، بیماران پس از جراحی اسلیو، مصرف محصولات پرچرب و حاوی قند بالا را با گزینه های سالم تر جایگزین می کنند. بنابراین رفتارهای غذایی چون پرخوری و ریزه خواری به راحتی بعد از جراحی اسلیو کنترل می شود.

·        بهبود برخی از بیماری ها

از دیگر موارد رضایت بخش بعد از تجربه عمل اسلیو معده می توان به بهبود نسبی یا درمان کامل برخی از بیماری ها اشاره کرد. کاهش دوز مصرفی داروهای مصرفی این بیماری ها نیز از دیگر مزیت های این جراحی به شمار می رود. اغلب بیماران بعد از اسلیو معده، بهبود یا درمان بیماری هایی چون دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی و عروق مغزی، بیماری کبد چرب غیر الکلی، عملکرد غدد درون ریز، آپنه انسدادی خواب، کاهش درد مفاصل و فشار خون بالا را گزارش کرده اند. درمان ناباروری نیز از دیگر موارد رضایت بخشی است که خانم ها (بهبود تخمک گذاری) و آقایان (افزایش تعداد اسپرم) بعد از جراحی چاقی با آن روبرو شده اند.

در افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را دارند، احساس درد یکسان بوده است؟

شدت و مدت زمان تحمل درد در افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را داشته اند متفاوت است. به طور معمول بیماران بعد از جراحی درد شدیدی را تجربه نخواهند کرد. میزان درد بعد از جراحی با استفاده از داروهایی که توسط جراح تجویز می شود، قابل کنترل است. هرچند به دلیل متفاوت بودن آستانه درد در افراد مختلف، ممکن است بیماران تجربه های متفاوتی از میزان درد بعد از این جراحی داشته باشند. در هر صورت درد بی وقفه معده پس از جراحی چاقی باید توسط جراح ارزیابی شود.

برخی از دردهای شکمی به دنبال جابجایی های ناگهانی یا عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل به وجود می آیند. بیمار بعد از جراحی به مرور زمان یاد خواهد گرفت که با تغییرات ناشی از عمل چاقی خود چگونه سازگار شود. در نتیجه دردها به مرور کاهش یافته و بهبودی حاصل خواهد شد. احساس پری همراه با حالت تهوع و درد نیز از دیگر تجربه های بیمارانی است که تحت جراحی اسلیو قرار گرفته اند.

هرچند بیمار ممکن است دردهای دیگری مانند درد پیشرونده در ناحیه شکم و درد در شانه سمت چپ را نیز بعد از اسلیو معده تجربه کند. این درد ها ممکن است به دلیل بروز عارضه نشتی باشند. نشتی از محل منگنه ها می تواند از عوارض دیرهنگام این جراحی باشد که به علت رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل به وجود می آید. در برخی از این موارد نیاز به بستری اورژانسی در بیمارستان و بعضا انجام جراحی مجدد است. لازم است بدانید که همه بیماران این عوارض را تجربه نمی کنند.

بر اساس نظرات افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را داشته اند، استفراغ و ناتوانی در نوشیدن مایعات از نشانه های انسداد یا باریک شدن شدید دهانه معده هستند که با آندوسکوپی قابل تشخیص خواهد بود. بنابراین لازم است در صورت مشاهده علائم خطرناک شکم مانند درد پیشرونده شدید معده و درد شانه چپ همراه با استفراغ بیش از حد یا بی امان، ناتوانی در نوشیدن یا نگه داشتن مایعات، رفلاکس شدید معده و سوزش سر دل، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

چند درصد از افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را دارند، دچار افسردگی شده اند؟

افسردگی و اضطراب در میان افرادی که تجربه عمل اسلیو را داشته اند شایع است. اطلاعات کمی در مورد سیر علائم افسردگی پس از این جراحی وجود دارد. جراحان اغلب بر کاهش وزن و بهبود شرایط مرتبط با چاقی به عنوان یک نتیجه اولیه پس از جراحی چاقی تمرکز می کنند. با این حال، موفقیت جراحی چاقی به بهبود وضعیت سلامت روان فرد نیز بستگی دارد. اغلب بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، به دلیل شکست های پیاپی در روند کاهش وزن، قبل از عمل دارای علائم افسردگی هستند. افرادی که علائم شدیدی را تجربه می کنند اغلب قبل از جراحی به روانکاو ارجاع داده می شوند.

از تجربیات اسلیو معده می توان به علائم افسردگی بعد از آن اشاره کرد. به طور کلی شیوع افسردگی بالینی پس از اسلیو گاسترکتومی از نظر آماری، معنی دار است. میزان شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی وابسته به سایر متغیرها از جمله بازگشت وزن، اختلالات خوردن و اختلال در کیفیت زندگی است. شناخت این متغیرها به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی کمک می کند تا افرادی که بیش از سایرین در معرض ابتلا به افسردگی هستند را شناسایی کنند.

عکس قبل و بعد از عمل اسلیو معده
عکس قبل و بعد چند ماه بعد از عمل اسلیو معده

در مطالعه ای، بعد از بررسی تجربه بیش از ۱۰۰ هزار بیمار، میزان شیوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده ۴.۹ درصد تخمین زده شد. در میان این بیماران، عده کمتری علائم افسردگی شدید و مابقی افراد علائم افسردگی خفیف و متوسط را تجربه کردند. به طور کلی تقریباً از هر ۱۰۰ بیمار ۴ نفر بعد از جراحی اسلیو معده، تحت تأثیر افسردگی قرار می گیرد. افسردگی با کاهش وزن همبستگی منفی و با اختلال خوردن همبستگی مثبت دارد.

در یک مطالعه علمی دیگر، علائم افسردگی و اضطراب قبل و بعد از جراحی اسلیو معده در دوره های مختلف بررسی شد. بر اساس نتایج به دست آمده از این تحقیق علمی، میزان اضطراب و افسردگی در ۲۷ درصد از بیماران بعد از گذشت ۶ ماه کاهش یافت. لازم به ذکر است که در این دوره وضعیت تحصیلی، کاری و زندگی زناشویی این بیماران نیز تحت کنترل قرار گرفته بود. هرچند این تحقیق بهبود علائم افسردگی و اضطراب را به همراه داشت، اما تحقیقات بیشتری برای بررسی درصد بهبودی علائم افسردگی بعد از این جراحی مورد نیاز است.

بازگشت وزن برای چند درصد از افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را داشته اند، اتفاق افتاده است؟

از مهم ترین دغدغه های افرادی که تجربه عمل اسلیو را داشته اند می توان به بازگشت وزن اشاره کرد. تمامی بیماران قبل و بعد از انجام این جراحی نگران بازگشت وزن احتمالی خود هستند. هرچند بر اساس تجربه افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، احتمال برگشت وزن بعد از جراحی اسلیو معده به شرط انجام دقیق مراقبت های بعد از عمل بسیار پایین است. بازگشت وزن تنها در افرادی دیده شده است که:

  • جراحی آن ها به دست جراح نابلد انجام شده و معده بعد از جراحی از اندازه استاندارد بزرگ تر است،
  • در انجام ورزش و تبعیت از رژیم غذایی تجویز شده بعد از جراحی که توسط متخصص تغذیه تدوین می شود، سهل انگاری کرده اند.  

حدود یک درصد این بیماران طی ۱۰ سال تمام وزن از دست رفته خود را دوباره به دست می آورند. از دیگر علل بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی می توان به لغزش نوار معده، فیستول‌های معده ، فوندوس معده گشاد شده و بزرگ شدن کیسه معده (استومای معده-ژژنوم) اشاره کرد. غذا خوردن بی نظم مانند از دست دادن کنترل در هنگام میل غذا، غذا خوردن ناسازگار مانند ریزه خواری، عدم رعایت توصیه های تغذیه ای، مصرف الکل، بازگشت به عادات غذایی گذشته، بی تحرکی، تغییرات هورمونی در بدن و اختلالات روانپزشکی از جمله سابقه افسردگی از جمله مواردی هستند که منجر به شکست درمان می شوند. بر اساس مطالعات انجام شده، بین ۴ تا ۶ درصد از بیماران بعد از جراحی به ریزه خواری روی می آورند.

عکس قبل و بعد عمل اسلیو معده

به طور تقریبی میزان کاهش وزن در افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را دارند، یکسان بوده است؟

کاهش وزن سریع از جمله موارد رضایت بخش برای بیماران بعد از تجربه عمل اسلیو معده است، اما آیا همه بیماران تجربه یکسانی در این مورد دارند؟ آیا مدت زمان کاهش وزن و میزان آن در همه بیماران یکسان است؟ تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند می تواند پاسخ به این پرسش را بسیار ساده کند. به طور کلی، در تمام بیماران، کاهش وزن بعد از عمل اسلیو بلافاصله از روز بعد از جراحی آغاز می شود و تا حدود دو سال ادامه دارد.

هرچند در تمامی بیماران، وزن کاهش یافته به ۶۰ درصد اضافه وزن اولیه می رسد، اما روند کاهش وزن در آن ها می تواند متفاوت باشد. به طور مثال سرعت کاهش وزن می تواند در یک فرد بیشتر و در دیگری کمتر باشد. همچنین ممکن است یک فرد کمتر از ۵۰ درصد و فرد دیگر بیش از ۵۰ درصد از وزن اولیه خود را در طول دو سال از دست بدهد. بنابراین کاهش وزن بعد از اسلیو، یک تجربه کاملا فردی است. زمانی که کاندید جراحی اسلیو معده می شوید، جراح میزان کاهش وزن شما را تخمین خواهد زد، اما کاهش وزن دوره ای شما در طول هفته و ماه به عوامل زیادی وابسته است. وزن اولیه، شاخص توده بدنی (BMI)، سن، جنسیت، وضعیت سلامتی و میزان پایبندی به رژیم غذایی و توصیه های ورزشی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کاهش وزن شما خواهند بود.

بر اساس نظرات افرادی که تجربه عمل اسلیو را داشته اند، بیشترین کاهش وزن در شش ماه اول بعد از عمل رخ می دهد و به ۵۰ درصد نیز می رسد. همچنین این بیماران اظهار کرده اند که با نزدیک تر شدن به وزن هدف، روند کاهش وزن آن ها کند تر شده است. اغلب بیماران در پایان سال اول حدود ۶۳ درصد از وزن اضافی خود را کاهش داده اند و پس از دو سال نیز موفق به ۷۰ درصد کاهش وزن شده اند. هرچند در این میان برخی از بیماران دچار استپ وزنی و برخی دیگر دچار بازگشت وزن نیز شده اند که احتمالا به دلیل عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل یا شکست روند درمان بوده است.

بر اساس نظرات افرادی که تجربه عمل اسلیو را داشته اند، میزان و سرعت کاهش وزن به بیمار بستگی دارد. این بیماران معتقدند که اسلیو معده تنها به شما کمک می کند تا اشتهای خود را کنترل و میزان مصرف مواد غذایی را محدود کنید. بنابراین میزان وزنی که از دست می دهید و سرعت کاهش وزن شما به مواردی چون میزان پذیرش و تعهدتان نسبت به مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد.

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند
تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند

سخن پایانی:

مطالعه نظرات افرادی که تجربه عمل اسلیو معده را داشته اند به دستیابی شما به یک تصویر کلی از زندگی بعد از عمل کمک می کند. همچنین به شما کمک می کند تا به پاسخ پرسش هایتان درباره میزان کاهش وزن، احتمال بازگشت وزن، میزان درد و غیره دست یابید. آشنایی کامل با روند کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو از میزان ترس بیماران کاسته و به آن ها کمک می کند که با آگاهی کامل در مسیر کاهش وزن قرار گیرند. بنابراین به تمامی افراد کاندید برای انجام جراحی اسلیو توصیه می شود علاوه بر دریافت مشاوره جراحی، تجربیات اسلیو معده و نظرات افرادی که قبلا تحت عمل قرار گرفته اند را نیز مطالعه نمایند.

تجربه عمل اسلیو معده برای برخی از بیماران ممکن است با درد زیاد، بازگشت وزن، ابتلا به افسردگی و غیره همراه باشد. هرچند اسلیو معده یک روش جراحی ایمن و کارآمد برای درمان چاقی مفرط است و می تواند با نتایج رضایت بخشی از جمله کاهش وزن، ترک عادات بد غذایی و درمان بیماری های دیگر همراه باشد. همچنین در صورت کاهش وزن ناکافی، امکان جراحی مجدد یا تبدیل جراحی به بای پس معده نیز وجود دارد. به طور کلی ۸۹٪ از بیمارانی که تجربه اسلیو معده را داشته اند، بعد از جراحی به نتیجه دلخواه خود دست می یابند. علاوه بر این، ۸۲ درصد از بیماران بعد از گذشت پنج سال از انجام جراحی نیز همچنان از نتایج به دست آمده از جراحی خود رضایت کامل دارند و به اضافه وزن مجدد مبتلا نمی شوند.

همچنین آقای دکتر فربد امامی یگانه به سوالات مطرح شده فرم پایین پاسخ خواهند داد.

۴.۴/۵ - (۲۶ امتیاز)
Picture of دکتر فربد امامی یگانه

دکتر فربد امامی یگانه

فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی - انجام انواع عمل های لاپاراسکوپی پیشرفته شامل اسلیو معده و انواع بایپس معده.
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط