بای پس معده چیست و برای چه افرادی انجام می‌شود؟

عمل بای پس معده موجب تغییراتی در سیستم گوارشی بدن فرد می‌شود و به محدود کردن مقدار غذای مصرفی می‌پردازد و همچنین جذب کردن مواد مغذی را در بدن کم می‌کند و به همین دلیل است که موجب کاهش وزن می‌شود.

بای پس معده زمانی انجام می‌شود که ورزش و رژیم غذایی برای فرد نتیجه بخش نباشد و یا فرد با مشکلات جدی سلامتی و وزن بالا مواجه باشد در این صورت است که با تشخیص پزشک برای بیمار این عمل را انجام می‌دهند.

عمل بایپس معده (Gastric Bypass)یکی از جراحی‌‌‌های شایع در بین مردم می‌باشد و افراد زیادی متقاضی انجام این عمل هستند و پزشکان نیز این عمل را به بیشتر بیماران خود توصیه می‌کنند زیرا نسبت به سایر جراحی‌ها عوارض کمتری دارد. به طور کلی همه ی جراحی‌‌‌های کاهش وزن دارای عوارض می‌باشند اما فرد باید بعد از انجام آن‌ها تغییر اساسی در برنامه و رژیم غذایی خود ایجاد کند و ورزش کردن را جدی بگیرد تا این عمل بر روی آن فرد نتیجه بخش باشد.

عمل بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

اگر فردی دارای مشکلات جدی سلامتی از جمله فشار خون بالا، دیابت نوع 2 و… باشد می‌تواند این عمل را انجام دهد.

اگر BMI بدنتان 35 الی 39 باشد یعنی به چاقی مبتلا باشید این عمل برای شما مناسب است.

اگر BMI بدنتان 40 یا بالاتر باشد یعنی شما به چاقی شدید مبتلا باشید می‌توانید این عمل را انجام دهید و برای شما مناسب است

خوب است به این نکته نیز توجه کنید که عمل بای پس معده برای همه ی افراد چاق و افرادی که اضافه وزن دارند مناسب نمی‌باشد و حتما بیمار باید با یک پزشک متخصص مشورت لازم را انجام دهد و اگر پزشک تشخیص داد می‌تواند این عمل را انجام دهد و همچنین هزینه ی این عمل بسیار زیاد می‌باشد.

چرا عمل بایپس معده انجام می‌شود؟

کمک به کاهش وزن
کمک به کاهش وزن

کمک به کاهش وزن

اصلی ترین علت انجام این عمل برای کاهش وزن و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌‌‌های چاقی انجام می‌شود که مهم ترین این بیماری‌ها عبارتند از:

دیابت نوع 2

فشار خون بالا

بیماری قلبی

بیماری ریفلاکس معده به مری

آپنه خواب مزمن

سکته مغزی

عمل بای پس معده چگونه انجام می‌شود؟

در این عمل ابتدا فرد در بیهوشی کامل قرار می‌گیرد و بعد از آن از طریق لاپاراسکوپی که یک ابزار لوله ای کوچک می‌باشد و بر روی سر آن دوربین وصل شده است جراحی انجام می‌شود. لاپاراسکوپی از طریق برش‌‌‌های کوچکی وارد شکم فرد می‌شود و به علت وجود داشتن دوربین کوچکی که روی لاپاراسکوپی وجود دارد به جراح کمک می‌کند که دیگر برش‌‌‌های باز و بزرگ بر روی شکم فرد ایجاد نکند.

خوب است بدانید که این جراحی ساعت‌ها طول می‌کشد و بعد انجام این جراحی شما در اتاق ریکاوری قرار می‌گیرید و در آنجا تحت نظارت کادر پزشکی به هوش می‌آیید و سپس بعد از مدت 3 الی 5 روز از بیمارستان مرخص می‌شوید.

بعد از عمل بایپس معده به چه نکاتی باید توجه کنید؟

بعد از این عمل شما به مدت دو روز کلا اجازه ی غذا خوردن ندارید و نباید چیزی را بخورید تا سیستم گوارشی شما بهبود یابد.

بعد از گذشت دو روز پزشک به شما یک رژیم خاص 12 روزه می‌دهد و شما باید به خوبی آن را انجام دهید.

در رژیم غذایی شما ابتدا با مایعات شروع می‌شود و شما باید فقط مایعات بنوشید و بعد از آن و با گذشت زمان پزشک به شما اجازه می‌دهد که فقط غذاهای نرم و خرد شده استفاده کنید و بعد از گذشت چند وقت و به دستور پزشک دیگر می‌توانید طبق روال قبل غذاهای معمولی و عادی خود را بخورید.

در ماه‌‌‌های اول بعد از جراحی باید به موقع و مرتب به پزشک متخصص خود مراجعه کنید و آزمایشات لازم را به خوبی انجام دهید تا مشکلاتی برای شما ایجاد نشود.

برای بسیاری از افرادی که این عمل را انجام می‌دهند ممکن است در سه تا شش ماه بعد از عمل با مشکلاتی همچون بدن درد، تغییر در خلق و خو،ریزش موها و نازک شدن آن ها،خشکی پوست، احساس خستگی و احساس سرما مواجه شوید که این علائم طبیعی هستند و با گذشت زمان از بین میروند.

اثرات و نتایج بای پس معده
اثرات و نتایج بای پس معده

اثرات و نتایج بای پس معده

عمل بای پس معده چه خطراتی دارد و چه اثراتی بر روی بدن فرد می‌گذارد؟

ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی و ریوی شود.

خونریزی بیش از حد در بدن فرد ایجاد می‌شود.

ممکن است بدن فرد واکنش‌‌‌های ناسازگاری نسبت به بیهوشی از خود نشان دهد.

ایجاد لخته‌‌‌های خون و عفونت از دیگر خطرات این عمل می‌باشد.

تراوش درون سیستم گوارشی نیز از خطرات  این عمل می‌باشد.

مرگ که در بعضی‌ها اتفاق می‌افتد اما نادر است.

این عمل عوارض جانبی نیز دارد که بروز این عوارض بیشتر بستگی به چگونگی جراحی و پزشک دارد.

عوارض جانبی عمل بای پس معده عبارتند از:

استفراغ

زخم معده

سوء تغذیه

فتق

قند خون پایین

سنگ صفری

انسداد روده

سندروم دامپینگ

در صورتی که با هر کدام از این عوارض مواجه شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید و با او مشورت کنید تا پزشک شما با توجه به شرایط بدنتان داروهایی را برای شما تجویز کند تا سریع تر بهبود یابید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب یک جراح فوق تخصص و با تجربه برای انجام این عمل یک امر ضروری و مهم می‌باشد زیرا این جراحی بسیار حساس و دقیق است و هرگونه سهل انگاری در آن ممکن است مشکلات جدی را برای شما به همراه داشته باشد و دیگر آن مشکلات قابل جبران نباشند پس قبل از عمل حتما تحقیقات زیادی را برای انتخاب پزشک متخصص انجام دهید تا بعدا دچار مشکل نشوید و از کار خود پشیمان نشوید.

بسیاری از افراد اصلا کاندیدای مناسب برای این جراحی نمی‌باشند و پزشکان غیر متخصص به راحتی این عمل را برایشان انجام می‌دهند و بعدا برای آن‌ها مشکلات زیادی ایجاد می‌شود به همین دلیل است که ما در انتخاب جراح متخصص تاکید می‌کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید